Robo-Danışmanlık Neden Önemli

2008 yılı itibariyle teknolojik bir trend olarak ortaya çıkan robo-danışmanlık sistemleri, yalnızca yazılım ve teknoloji şirketleri tarafından üretilen bir hizmetti. İnsan müdahalesini minimum tutması sebebiyle finansal işlemlere hız kazandıran sektör günümüzde büyümeye devam ediyor. 2016 yılında yayınlanan rapora göre 2025 yılına kadar sektör pazar büyüklüğünün 16.3 trilyon dolara ulaşacağı düşünülmüştür (MPB, 2016) . Bu öngörünün gerçekleşeceğini varsaymak yanlış olmaz. Nitekim köklü yatırım şirketleri de bu hizmeti sunabilmek için bir yarışa girmiş durumda. Yazılım şirketleri geleneksel yatırım danışmanlarına oranla daha az maliyetli ve daha başarılı danışmanlık hizmeti anlayışını benimsiyor.

Bireysel Yatırımcıların Robo Danışmanlara Güveni Artıyor

ABD’de 2020 yılına kadar robot danışmanlarının yönetimindeki varlıkların finansal değerinin 2.0 trilyon doları aşacağı tahmin edilmekteydi (Shanmuganahan, 2020). Şu anda 987 milyar dolar. Çalışmalar, 2020-2021 yılları arasında bir önceki yıla göre% 38,5 oranında artan bir büyüme oranı öngörüyor. Böylece 2021’de 1 trilyon doları aşarak 1.367 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. İnsanların da günden güne yatırım yönetimlerinin kararında robo danışmanlara duydukları güvenin arttığı gözlemlenebiliyor.

Peki nedir bu robo-danışmanlık, nasıl çalışıyor, neler yapabiliyor, ne fayda sağlıyor diyorsanız gelin birlikte inceleyelim.

Kısaca otomatik portföy yönetimini mümkün kılan yazılımlara robo-danışman diyebiliriz. Söz konusu yazılımlar genellikle finans danışmanları ve veri bilimcileri tarafından tasarlanıp, geliştiriciler tarafından programlanır. Matematiksel kurallara ve algoritmalara dayalı dijital finansal tavsiyeler sunarlar. Bu tavsiyeleri yatırımcıların psikolojik faktörlerinden arındıran sistem, insandan kaynaklanabilecek hataları ve riskleri en aza indirgemektedir. Kararlarını insanlara göre daha akılcıl ve riski minimize eden şekilde aldıkları için karlılık oranlarının da yüksek olduğu bilinir.

Önceliği yatırımcısını tanımak olan yazılımlar, risk algısı, beklentiler, yaş, cinsiyet, nakit oranları gibi birden fazla parametreyi algoritmalara öğreterek işe başlar. Analizleri sonucu kişiselleştirilmiş portföyler oluşturur. Anlık ve dönemsel bazda kişinin hedeflerine yönelik alım satım hareketlerini ise otomatik yönetir.   

Yapay zeka destekli robo danışmanlar portföy yönetimi dışında yatırım danışmanlığı veremez mi? 

Günümüzde yatırımcının vereceği kararlara yardımcı olan ve onları destekleyen sistemlere de rastlamak mümkündür. Yani evet! 

Birden fazla finansal varlığı aynı anda hızlıca analiz edebildikleri için çoklu yatırım olasılıklarını inceleyerek, bir çok karmaşık hesaplamayı sizin yerinize yaparlar. Yani özellikle yeni, kafası karışık olan veya destek arayan bireysel yatırımcılara karar verme konusunda yardımcı olurlar. 

Robo-danışman hizmetleri sayesinde hem zamandan hem de maliyetten tasarruf yaparak, yatırımlarınızı şekillendirip kazanç sağlamanız bahsettiğimiz karar destek sistemleri ile çok daha kolay ve kazançlı hale gelmiş durumdadır. XchangeWiser de karar destek mekanizması olarak geliştirilmiş yapay zeka destekli robo danışmanlardan biridir. 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir